Sultan II Mahmud Türbesi

Divanyolu Caddesi üzerinde yer almaktadır. Türbenin yapımına 1839 yılında karar verilmiş, yapımı bir yıl sonra tamamlanmıştır. Mimarları Ohannes ve Boğos Dadyan’dır.

Sekizgen planlı yapı ampir üsluptadır. Türbenin dış yüzeyi som mermerden yapılmıştır. Her cephede, yuvarlak kemerler içinde pencereler açılmıştır. Kemerlerin üstünde dışa kıvrımlı yaprak şeklinde kilit taşı mevcuttur. Sağlı sollu odaları olan bir koridordan türbeye girilmektedir. Soldaki odada Nef-i Fidan Türbesi yer alır. Ceviz ağacından yapılmış kapıdan geçtikten sonra kapı üstündeki mermer zeminde celi sülüsle yazılmış Rahman Suresi’nin 26 ve 27. ayetleri (Yer yüzünde bulunan her canlı yok olacak. Ancak azamet ve ikram sahibi Rabbinin zatı baki kalacak) okunmaktadır. Kubbe ile kasnak arasında alçı kabartma tekniği ile siyah zemin üzerine İsm-i Celal, İsm-i Nebi, Çehar Yar-ı Güzin, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin isimleri altın varakla yazılmıştır. Kubbenin altında Mülk Suresi okunmaktadır.

Türbede II.Mahmud’un, Sultan Abdülaziz’in, II.Abdülhamid’in sandukaları dışında on beş sanduka daha vardır. Sandukalarda Abdülaziz’in oğlu Veliahd Yusuf İzzet Efendi, oğlu Şevket Efendi, kızları Saliha Sultan ile Kamile Sultan, eşi Dürr-ü Nev Kadın Efendi, torunu Ömer Faruk Bey, kızları Emine Sultan ile Münire Sultan, II. Abdülhamid’in eşi Saliha Naciye Hanım, II.Mahmud’un kızları Atike Sultan, Hatice Sultan ile Fatma Rabia Sultan, eşi Bezm-i Alem Valide Sultan, kız kardeşleri Esma Sultan ile Hibetullah Sultan medfundur.

İstanbulun 100 Türbesi

Sultan II Mahmud TürbesiMurat KAYA