JETİ OGUZ-BARSKOON-SKAZKA KANYONU

Yedi Öküz (Jeti-Oguz), yerde yatan boğalara benzeyen yedi kırmızı kayadan oluşan bir görsel şölen sunuyor. Bu kayaların nasıl göründüklerine dair bir Kırgız efsanesi vardır.

Uzun zaman önce birbirine komşu iki han yaşıyordu. Hanlardan birinin çok güzel bir karısı vardı. Diğer han bu güzel kadına aşık oldu ve onun kalbini çelerek kocasından ayırdı. Bunun üzerine hanlar arasında acımasız bir savaş ve şiddetli bir rekabet başladı. Kadını elinden alınan han, bir bilge adamdan tavsiye istedi. Bilge adam önce aralarındaki rekabete karışmak istemedi, ancak daha sonra hana akıl vermeyi kabul etti ve ona karısını öldürmesini söyledi, böylece kadının ilk kocası onu asla geri alamazdı.

Han, yedi öküz kurban edilmesi için büyük bir bayram düzenledi. Son öküz kurban edildikten sonra da, han karısını öldürdü. Kadının kalbinden akan kan ile yedi öküz kıpkırmızı oldu ve akan kanda han ve hanın hizmetçileri boğuldu. Bugün görülen kırmızı kayalar kadının kanıyla yıkanan yerde uzanmış yedi öküzdür.

Borskoon -eski adıyla Barsgan- vadisi Küngöy Aladağlarda ormanlık bir bölgedir. Akarsuları şelaleleri ve ormanları ile insanın içine ferahlık veren bir güzel bir doğa parçasıdır. Uzaya çıkan ilk insan olan Yuri Gagarin form tutmak için bu bölgede antrenman yapmış ve onun anısına heykeller dikilmiştir. Barskoon şelalesinin olduğu yerde bu heykelleri görmek mümkündür.

Skazka Kanyonu yine Küngöy Aladağlarda ilginç kaya şekilleri ve kırmızı rengiyle görmeye değer ilginç bir görününe sahiptir.

JETİ OGUZ-BARSKOON-SKAZKA KANYONUMurat KAYA