II Beyazıt Türbesi

Fatih Beyazıt Mahallesi’ndeki Bayezid Camii avlusunda yer alır. Türbeyi 1513 yılında II. Bayezid’in oğlu Yavuz Sultan Selim yaptırmıştır. Mimarı Hayreddin’dir. Türbede Fatih Sultan Mehmed’in oğlu Sultan II. Bayezid tek başına yatmaktadır.

Sekizgen planlı türbe tek kubbeli olup küfeki taşından inşa edilmiştir. Türbenin önüne sonradan ak mermerden bir revak yerleştirilmiştir. Altta ve üstte olmak üzere 15 pencere açılmış türbenin dış cephedeki pencere silmeleri yeşil mermerdendir. Türbenin içinde, alttaki pencerelerin her birinin farklı ahşap kanatları vardır. Kanatların üst taraflarındaki dikdörtgenlerin içinde rumiler, ayetler, hadisler, dua ve kelam-ı kibarlar okunmaktadır. Kapının üstünde “Nebi aleyhisselam buyurdu:

Dünya ahiretin tarlasıdır’ hadisi yer almaktadır. Kapının iki yanında, ortada düğümlenen müsenna tarzında Ya Hannan yazısı görülmektedir. Pencere kapaklarında sağdan itibaren şunlar yazılıdır: “Her insan ölümü tadacaktır, yeryüzünde bulunan her şey fanidir.”, “Dünya bir saattir, onu taatle geçir.”, Kelime-i Tevhid, “Dünyanın değeri mal ile, ahiretin değeriyse amelledir.”, “Zikrin efdali Lailahe İllallah, duanın efdali ise Elhamdülillah.”, “Dün ben senin gibi idim, yarın sen de benim gibi olacaksın.” ve “Ey halimi bilen, sana güveniyorum.”

Türbenin kapı kemerinin üstünde Besmele-i Şerif yazılıdır. Ayrıca türbe içinde geç devre ait kalem işleri mevcuttur. Sanduka, kapladığı yere göre büyük olup etrafı sedef işli şebekeyle çevrelenmiştir. Üstünde gümüş simli bir puşide ve kabe örtüleri bulunmaktadır.

İstanbulun 100 Türbesi

II Beyazıt TürbesiMurat KAYA