MOĞOLİSTAN

 

Moğolistan, Türklerin kadim yurdu, Orhun yazıtlarının ve Tonyukuk anıtının bulunduğu ülke. Bozkırların, çöllerin ve göçebelerin ülkesi. Büyük bir coğrafya ve çok az nüfus. Yolların yetersiz ve iklim koşullarının sert olduğu bir coğrafya
"Üstte mavi gök altta yağız yer kılındıkta 
arasında insan oğlu kılınmış "diyor 

Ulu Köktürk Hakanı Bilge Kağan kendisi ve genç yaşta ölen kardeşi Kül Tigin için yazdırdığı Orhun Yazıtlarında, bugün için de geçerli olan öğütleri var. İmkanı olan herkesin buraları görüp Atalarına sahip çıkması gerek, başkaları sahip çıkmadan.


 

ORHUN YAZITLARI VE TONYUKUK ANITI

Orhun Yazıtlarına gitmek için önce Başkent Ulan Batur’a oradan da karayoluyla 6 saatlik bir yolculukla Harhorin’e gitmek gerekiyor. Harhorin ya da Karakurum Cengiz Han’ın başşehri. Ancak bugün küçük bir kasaba ve eski çağların görkemli görüntüsünden çok uzaklarda. Burada özellikle Türk Tarihi açısından önemli bir müze var. TİKA tarafından yapılan 30 km lik bir yol ile Orhun Yazıtlarına varılıyor. Yazıtların bulunduğu alanda birer replika var ve Kültigin ve Blige Kağan yazıtlarının asılları TİKA’nın yaptığı müzede kapalı alanda bulunuyor. Tonyukuk anıtı ise başkenti doğusunda yaklaşık 1 saat mesafede yer alıyor, anıta giden 11 km lik yol TİKA tarafından yapılmış. Anıt açık havada bozkırın ortasında tarihe tanıklık ediyor.

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için…

 

ERDENE ZUU MANASTIRI

 

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için…

 

HARHORİN (KARAKURUM)

 

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için…

 

TİBET LAMA BUDİST TAPINAKLARI

 

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için…

MOĞOLİSTANMurat KAYA