KIRGIZİSTAN ATLARIN VE DAĞLARIN ÜLKESİ

 

 

2018 ve 2019 yaz aylarında Kırgızistana iki gezi yaptık ve Kırgızistanın vahşi coğrafyasını, doğal hayatı özellikleri Atları, Sonkul ve Issık Kul gibi gölleri, Tanrı Dağlarının Ala Küngöy ve Ala Teskey kollarını tanıma imkanı bulduk. Yurtlarda kaldık, dağlarda trekking yaptık. Bu sitede izlenimlerimden bir  kısmını paylaşıyorum.

Göz alabildiğince uzanan saman sarısı güzelim bozkırlarına mısır patlağı gibi kondurulmuş, insanın içine sevinç dolduran yurtlar. Issık gölden esip gelen,  o eşsiz mavimsi bahar rüzgarı günün her saati tüm vücudunuzda gezer burada. Adeta damarlanızda suyun yürüdüğünü hissedersiniz. Cengiz Aytmatov’ un bu güzel ülkesinde su daha bir hayattır, daha bir azizdir, sonsuzluğun adıdır su.  Beyaz bi gemi görebilirsiniz her an, dumanını çıkararak ilerleyen usul usul bu sonsuz gölün üzerinde. O sırada billur tınılı, zerafetin timsali bir kuş sesi çağırabilir sizi Issık Gölün uzaklarından. Fonda rüzgar esmektedir, kuş sesi bir duyulmakta, bir kaybolmaktadır. Yurtların sobaları teker teker yanmakta, harlayarak bir anda  eşsiz turuncuya bürünen tezeklerin dumanları göğü kaplamaya başlamaktadır. Yıldızların gece boyu bitmeyecek gösterilerinin ilk hazırlıkları tamamlanmıştır artık.

 


 

 

 

Issık Kul

Issyk-Kul Gölü 182 kilometre uzunluğunda, 60 kilometre genişliğinde ve alanı 6.236 kilometrekaredir. Titicaca gölünden sonra dünyanın ikinci büyük dağ gölüdür. Rakım 1.607 metredir ve en derin yeri 668 metredir.

 

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için…

 

 

Balasagun

Tokmok’ta Burana denilen yerde Karahanlılar döneminde kalma minare ve eski mezarlar ve balbalların bulunduğu yerde kurulmuş şehir.

Burana Kulesi – XI. yüzyıla ait bir minaredir, kalıntıları yok olmuş olan caminin etrafına inşa edilmiştir. Kulenin orjinal yüksekliği 46-47 metredir, mevcut yükseklik sadece 24 metredir. Minare, sekizgen bir tabana sahiptir ve 5-6 metrelik temeli vardır. Gövde süs kemerleri ile dekore edilmiştir. Kulenin girişi, yerden 5 metre yükseklikte yer almaktadır. Tuğladan oluşan spiral merdiven, kulenin tepesine kadar ulaşmaktadır. 12 metrelik bir yükseklikteki kubbe tarafında, ışığın girişi için bir pencere vardır. Kule, Orta Asya’daki ilk bilinen minarelerdendir.

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için…

 

Sonkul

Kırgızistan’ın  Naryn Eyaleti kuzeyinde yer alan bir dağ gölüdür. 3016 m yükseklikte yer alır ve yaklaşık 270 km2 alana ve 2.64 km3 hacme sahiptir . Gölün maksimum uzunluğu 29 km, genişliği 18 km ve en derin noktası 13.2 m’dir. Issık Göl’den sonra Kırgızistan’ın en büyük ikinci gölü ve en büyük tatlı su gölüdür.

 

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için…

 

 

Taş Rabat

Türkçe bir kelime taştan yapılmış kervansaray. Ribat, Horasan bölgesinde özellikle Selçuklu Döneminde yapılmış büyük kervansaraylar için kullanılan isim. 

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için…

 

Çolpon Ata Kaya Resimleri

Çolpon-Ata, Issık Kul bölgesinde, Issık-Kul Gölü’nün kuzey kıyısında yer almaktadır. Nüfusu 10.500’dür.  Bişkek’e 240 km Karakol ilçesine 135 km. uzakta bulunur. Küngey Ala-Too sırtında, Issık-Kul Gölü kıyısındadır.

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için…

 

Karakol Dungan Camisi

Dunganlar Çinden göç eden Hui ler için kullanılan bir terimdir.

 

 

 

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için…

Jeti-Oguz Barskoon Skazka Kanyonu

 

Yedi Öküz (Jeti-Oguz), yerde yatan boğalara benzeyen yedi kırmızı kayadan oluşan bir görsel şölen sunuyor. Bu kayaların nasıl göründüklerine dair bir Kırgız efsanesi vardır.

 

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için…

 

KIRGIZİSTAN ATLARIN VE DAĞLARIN ÜLKESİMurat KAYA