JAİPUR

Jaipur şehri, 1727’de, 1699’dan 1743’e kadar hüküm süren Amber’in Raja’sı olan Jai Singh II tarafından kuruldu. Başkentini, artan nüfusun ağırlaması ve artan kıtlık nedeniyle 11 km, Jaipur’dan kaydırmayı planladı.  Jai Singh, Jaipur’un düzenini planlarken mimarlarla görüşmüştür. Vidyadhar Bhattacharya’nın mimari rehberliğinde Jaipur, Vastu shastra ve Shilpa Shastra prensiplerine dayanarak planlandı. Şehrin inşaatı 1726’da başladı ve ana yolları, ofisleri ve sarayları tamamlamak dört yıl aldı. Şehir, ikisi devlet binalarını ve sarayları içeren dokuz bloğa bölündü, kalan yedi tanesi halka tahsis edildi. Büyük surlar,  üzerinde yedi müstahkem kapı vardır.

Jaipur, Hindistan’daki en sosyal açıdan zengin miras kentleri arasında göze çarpmaktadır.. 1727 yılında kurulan kent, kurucusu olan Maharaja Jai ​​Singh II’nin ismini almıştır. O bir Kachhwaha Rajput idi ve 1699 ve 1744 hükümdarlık yaptı.

Sawai Ram Singh’in egemenliği sırasında, şehire  1876’da Albert Edward vali oldu, Galler Prensi (daha sonra Hindistan İmparatoru olan Kral Edward VII oldu). Caddelerin birçoğu pembe renkte boyanmış ve Jaipur’a kendine özgü bir görünüm ve Pembe Şehir adını vermiştir. 19. yüzyılda, şehir hızla büyüdü ve 1900 yılında 160.000 nüfusa sahipti. Geniş bulvarlar asfaltlandı ve ana endüstrileri 1868’de kurulan bir sanat okulu tarafından desteklenen metal ve mermerlerin işçiliği idi. Şehirde, bir Sanskrit koleji (1865) ve Maharaja Ram Singh II döneminde açılan bir kız okulu (1867) vardır.

Amber Kalesi

Kırmızı kumtaşı ve mermerden inşa edilen çekici, zengin saray, her biri bir avluya sahip dört kattan oluşur. Diwan-e-Aam veya “Halk Seyirciler Salonu”, Diwan-e-Khas veya “Özel Seyirciler Salonu”, Sheesh Mahal (ayna sarayı) ve Jai ​​Mandir ve Sukh Niwas’dan ibarettir. Saray içindeki bir su çağlayanı vardır ve esen rüzgarlar tarafından yapay olarak serin bir iklim oluşturur. Bu nedenle, Amber Fort, popüler olarak Amer Sarayı olarak da bilinir. Saray Rajput Maharajas’ın ve ailelerinin ikametgahıydı. Kalenin Ganesh Kapısı yakınlarındaki girişinde, Chaitanya kültünün tanrıçası olan Shila Devi’ye adanan, 1604’te Raja Man Singh’e verilen bir tapınak var.

Şehirde ayrıca Hawa Mahal, Hal Mahal ve Şehir Sarayı gibi önemli eserler de vardır.

JAİPURMurat KAYA